گزارش ایران دیلی

گروه آیلان به سرپرستی توحید حاجی بابایی بعنوان نماینده ایران موفق به دریافت مدال طلا، تندیس اورفیوس، “قهرمانی فولکلوریک جهانی ۲۰۱۶” شد. اعضای سفارت خارجه ایران در بلغارستان در فینال مسابقات، حضور داشته و از گروه آیلان حمایت کردند. افتخارآفرینی گروه آیلان پس از بازگشت به ایران مورد استقبال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پوشش خبری آن‌ها و بسیاری از رسانه‌های ملی، قرار گرفت.

isna

حاجی‌بابایی در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره حضور «آیلان» در جشنواره آئینی سنتی گفت: گروه ما برای سومین بار است که در جشنواره آئینی سنتی شرکت می‌کند. ما حرکات آئینی و رقص فولکلور (محلی) آذربایجانی را به عنوان قسمتی از فرهنگ ایران و مردم آذربایجان اجرا می‌کنیم.

honar

به گزارش هنرآنلاین، فینال مسابقات آیینی هنری مورخ 15 نوامبر 2016 ( 25 آبان ماه 1395) با افتخارآفرینی گروه رقص آذری آیلان از تهران بعنوان نماینده ایران، به اتمام رسید. قضاوت این مسابقات را داوران برجسته از کشورهای مختلف همچون پروفسور وئرا سیوووا و پروفسور ولادیمر بلاییو به عهده داشتند.

جشن باشگاه دیپلمات

اجرای گروه آیلان در جشن باشگاه دیپلمات وزارت امور خارجه در تاریخ 14 اردیبهشت 1396

اجرای گروه رقص آذری آیلان در سالن دیپلماتیک وزارت خارجه به مناسبت جشن دهه فجر با حضور دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

 اجرای گروه آیلان در سی و چهارمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در تالار وحدت تهران

آموزش رقص آذری توسط گروه رقص آذربایجانی آیلان متشکل از مربیان حرفه ای در تمامی سبکها

برای همه گروه های سنی

به صورت کلاسهای عمومی

و

کلاسهای خصوصی

(با پنج شعبه فعال در مناطق مختلف تهران)

کلیپ های آموزش رقص آذری توسط استاد حاجی بابایی

آموزش حرکات به صورت آهسته توسط هنرمندان آیلان

بخشی از تمرینات آقایان

بخشی از تمرینات خردسالان

آموزش رقص آذری

کشور ما دارای اقوامی با فرهنگ های متنوع و غنی می باشد، که پیشینه فرهنگی و تاریخی هر قومیت در آداب و رسوم، ادبیات و هنرهای محلی آنان نهفته است. از جمله پر رنگ ترین جنبه هنری هر قومیت، می توان به حرکات موزون و رقص های محلی آنان اشاره کرد.

در این زمینه رقص آذری جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. این هنر زیبا که یکی از پیچیده ترین و در عین حال شگفت انگیزترین رقص های فولکلوریک است، پیشینه ای طولانی دارد. رقص آذری نشانگر تاریخ پر از افتخار و پر فراز و نشیب آذربایجان است. این هنر در طی سالیان از نسلی به نسل بعد انتقال پیدا کرده و در گذز زمان غنی تر شده است.

رقص آذری در مراسم های آئینی، سنتی و حتی برای آمادگی در جنگ ها مورد استفاده قرار می گرفته است. از همین رو از دیرباز، رقص آذری برای مردم آذربایجان مفهومی حماسی را با خود به همراه داشت.

از دیگر جنبه های رقص آذری می توان به اجرای این هنر در مراسم دینی و با هدف شکرگذاری نیز اشاره کرد. مردم آذربایجان از هنر رقص خود برای ستایش مقدسات خود استفاده می کردند.

حرکات در رقص آذری

در پشت هر یک از حرکات رقص آذری معنا و مفهوم خاصی نهفته است. از این رو رقص آذری را می توان یکی از پر معناترین رقص های فولکلوریک برشمرد. حرکاتی همچون ایستادن روی پنجه ها، باز کردن دست ها، باز بودن قفسه سینه، بالا گرفتن سر و تمامی حرکات دیگر.

آموزش رقص آذری

همان طور که گفته شد، از آنجایی که رقص آذری پیچیدگی های فراوانی دارد؛ بهتر است از ابتدا به شکل اصولی و برنامه ریزی شده اقدام به یادگیری آن کنید. در آموزش رقص آذری نه تنها هنر رقص را خواهید آموخت، بلکه حرکات قدرتی و سرعتی آن جنبه ورزشی نیز دارند که با کالری سوزی بالا، به حفظ سلامتی نیز کمک می کنند.

گروه آموزش رقص آذربایجانی آیلان با ارائه روش های منحصر به فرد در آموزش رقص آذری مسیر یادگیری این هنر و آیین سنتی آذربایجان را برای افراد علاقمند فراهم کرده است.