مصاحبه خبرگذاری ایسنا با استاد حاجی بابایی در نوزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی (1398)

مصاحبه خبرگذاری ایسنا با استاد حاجی بابایی در نوزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی (1398)

مصاحبه خبرگذاری ایسنا با استاد حاجی بابایی در خصوص جشنواره بین المللی نمایش های آیین سنتی

یک کارگردان نمایش آیینی از نقش جشنواره آیینی سنتی در زنده نگهداشتن حرکات و بازی‌های آیینی گفت.

در نوزدهمین دوره از جشنواره آئینی سنتی، در بخش آئین‌ها و بازی‌های جشنواره گروه «آیلان» به کارگردانی توحید حاجی‌بابایی حضور دارد که بازی و حرکات آئینی آذربایجان را اجرا خواهند کرد.

حاجی‌بابایی در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره حضور «آیلان» در جشنواره آئینی سنتی گفت: گروه ما برای سومین بار است که در جشنواره آئینی سنتی شرکت می‌کند. ما حرکات آئینی و رقص فولکلور (محلی) آذربایجانی را به عنوان قسمتی از فرهنگ ایران و مردم آذربایجان اجرا می‌کنیم.

او افزود: در این دوره قصد داریم قوی‌تر از دوره‌های قبل حاضر شویم و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا آئین، آداب و رسوم آذربایجان را زنده نگهداریم و به همگان نشان دهیم.

کارگردان نمایش آئینی «آتیشما، یاللی، آئین توولاما» اضافه کرد: همچنین در چندین جشنواره‌های بین‌المللی از جمله فرانسه، وین، چک، گرجستان، ایتالیا، روسیه، بلغارستان و … اجرا داشتیم و در شش جشنواره موفق به کسب جایزه اول شده‌ایم.

او درباره نقش و تأثیر جشنواره آئینی سنتی در زنده نگه‌داشتن بازی‌ها و حرکات آئینی بیان کرد: این جشنواره که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود، فرصت بسیار خوبی برای ما گروه‌های آئینی است که بتوانیم خودمان را نشان دهیم و بر زنده نگه‌داشتن و معرفی چنین نمایش‌هایی خیلی مؤثر است.

این هنرمند با بیان اینکه “من جشنواره آئینی سنتی را معتبرترین جشنواره فولکلور داخلی می‌دانم” ادامه داد: مدل‌های مشابه این جشنواره در سطح بین‌المللی به تعداد بیشتری برگزار می‌شود، به نظرم برای زنده نگه داشتن آئین و فرهنگ ایران باید به این جشنواره اهمیت بیشتری دهیم و بر روی آن سرمایه‌گذاری بیشتری شود.

حاجی‌بابایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه”بازی‌های آئینی سنتی بیشتر مربوط به فرهنگ و آداب و رسوم قدیمی کشور هستند” افزود: برای اجرای چنین بازی‌ها و حرکات باید به دل روستاها برویم البته در تهران هم بعضی بازی‌ها و رسوم قدمت ۲۰۰ ساله دارند اما این روزها بچه‌های شهر و روستا بیشتر به بازی‌های رایانه‌ای علاقه دارند و حضور این بازی‌ها بین بچه‌ها کمرنگ شده است و باید کاری کرد که دوباره به جایگاه اصلی خود بازگردند.

او با تاکید بر اینکه”حرکات و بازی‌های آئینی باید شناسایی، ثبت و نگهداری شوند” ادامه داد: این بازی‌ها و نمایش‌ها صرفاً برای شادی و سرگرمی نیست و قسمت مهمی از فرهنگ و گذشته مردم یک شهر است. حرکات و رقص‌های آئینی از دل مردم بیرون آمده و هرکدام مربوط به یک رسم بوده است.(شکرگزاری، رقص، شادی و …)

این کارگردان نمایش‌های آئینی درباره استقبال مردم از نمایش‌های آئینی و سنتی تصریح کرد: اگر بستر و فضایی مناسب با حمایت‌های تبلیغاتی برای اجرای این حرکات آئینی فراهم شود، قطعاً با استقبال مردم همراه می‌شود، چراکه مردم آن آداب و رسومی را که با آن بزرگ شده‌اند و جزئی از فرهنگ‌شان است، بیشتر می‌پسندد تا فرهنگی که از یک کشور دیگر آمده است.

حاجی بابایی در پایان گفت: من فقط می‌خواهم از کار ما بیشتر حمایت شود. رقص آذربایجانی هم هنر و هم نوعی ورزش است. امیدوارم امسال هم در نوزدهمین دوره از جشنواره بیشتر از همیشه بدرخشیم.

گزارش خبرگذاری ها از اجراهای آیلان در نوزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی تهران

(فارس نیوز، ایسنا، ایرنا، ایران تئاتر، تئاتر فستیوال، هنرآنلاین و ایلنا)

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.